V boji s plesňou buďte dôslední. Čistenie plesní Nitra

841
zbaviť sa plesne

Škaredé škvrny na stenách a zatuchlina sú jasné príznaky toho, že sa v danom priestore usídlili plesne. V takom prípade je nutné čo najrýchlejšie zakročiť. Výskyt plesní nie je len estetickým nedostatkom, ale môže tiež znamenať vážne zdravotné riziko. Je nutné nájsť príčinu a následne spôsob ako odstrániť pleseň.

Spóry plesní sú veľmi silným alergénom, na ktorý nejakým spôsobom reaguje takmer každý. U citlivejších osôb sa v dôsledku pobytu v takomto priestore môže vyvinúť silná alergická nádcha alebo astma, u iných sa môžu vyskytnúť nepríjemné kožné choroby. Niektoré druhy plesní sú pôvodcami závažných pľúcnych ochorení, ktoré ohrozujú predovšetkým malé deti a starších ľudí s oslabenou imunitou.

Je potrebné odstrániť príčinu vzniku plesní

Zbaviť sa plesní nie je jednoduché. Vonkajšie príznaky môžeme síce odstrániť pomerne rýchlo použitím dezinfekčného prostriedku a premaľovaním steny. Účinok toho ale zvyčajne rýchlo pominie a pleseň sa objaví znova. Príčinou je podhubie, ktoré je zakorenené v hĺbke, a tiež odolné spory, ktoré sa prebudia k životu kedykoľvek a kdekoľvek sú na to vhodné podmienky. Permanentnú ochranu neposkytujú ani chemické prípravky. Pri ich pravidelnom používaní sa niektoré plesne dokonca voči nim stanú odolnými.

Ak sa chcete zbaviť plesní natrvalo, musíte sa postarať o to, aby vhodné podmienky pre ich množenie vôbec nevznikali. Plesniam sa darí predovšetkým vo vlhkom a nedostatočne vetranom priestore, kde sa dokážu uchytiť takmer v akomkoľvek poréznom materiáli. Je jedno, či je to omietka, škárovacia hmota, drevo alebo napríklad prírodný izolačný materiál.

Plesne sa neobjavujú len v starých domoch a pivniciach

Výskyt plesní nie je obmedzený len na tmavé vlhké pivnice alebo zanedbané domácnosti. Môžu sa objaviť aj v celkom nových alebo renovovaných stavbách. Príčiny môžu byť rôzne. Zjavnou príčinou vlhnutia muriva môžu byť poruchy stavebných konštrukcií, môže to byť poškodenie strešnej hydroizolácie, zle osadené okná a podobne. Keď sa mokré škvrny objavujú na vnútorných stenách, príčina bude zrejme v prasknutom potrubí. Problém s nadmernou vlhkosťou a plesňami zaniknú po odstránení technických nedostatkov.

Za vlhkosť stúpajúcu v stenách zospodu je najčastejšie zodpovedná poškodená hydroizolácia spodnej stavby. Postup sanácie domu sa volí na základe podrobného prieskumu a analýzy muriva. Bežnými technikami je napríklad podrezanie muriva a vytvorenie novej izolácie. Veľmi často sú plesňami napadnuté rohy v kúpeľniach a kuchyniach, kde sa im darí vďaka vodným parám, ktoré vznikajú pri varení, praní alebo sprchovaní. V týchto prípadoch môže pomôcť intenzívne vetranie, ktoré vodné pary odvedie a zníži tak vlhkosť vzduchu v miestnosti.

Prevenciou je aj správny technologický postup pri stavbe domu

Výskyt plesní v dôsledku zvyškovej stavebnej vlhkosti muriva je pomerne často problémom pri novostavbách, u ktorých sa nedodržal technologický postup alebo časové odstupy, napríklad keď sa kontaktné zateplenie lepí na dažďom premočené murivo alebo sa budova uvedie do prevádzky bezprostredne po dokončení, na začiatku vykurovacej sezóny. Problémy môže spôsobiť aj použitie príliš čerstvých tvárnic, z ktorých sa ešte neodparila výrobná vlhkosť. Ak sa pritom ešte na spevnenie tenkovrstvové omietky použije celoplošné sieťovanie lepené nepriepustným lepidlom, vodné pary môžu unikať len smerom dovnútra budovy a problém s plesňami je na svete. Riešením je čo najrýchlejší vysušenie konštrukcií.

Obvyklou príčinou problémov u nových a starších stavieb je kondenzovaná vlhkosť v miestach tepelných mostov. Tie sú dôsledkom nesprávne realizovaných konštrukčných detailov a stavebných porúch. Najčastejšie to sú betónové prievlaky nad oknami a podobne. Kondenzácii vodných pár sa v týchto kritických miestach dá predísť správne navrhnutou tepelnou izoláciou.

Kvôli zateplenie nemôže dom dýchať, a tvoria sa plesne

Pri renovácii starších domov sa často robí chyba v tom, že sa dokonale utesní obvodový plášť budovy bez toho, aby steny mohli dýchať. Keďže má staršie murivo prirodzene vyššiu hladinu vlhkosti, vzniká tak vo vnútri alebo na vnútornom povrchu stien skvelé prostredie pre plesne. K týmto problémom dochádza pri zlom postupe zatepľovaní alebo pri výmene drevených okien za plastové.

K výraznému zníženiu výmeny vzduchu dochádza tiež pri zasklení balkónov a lodžií. Jediným riešením je začať opäť poriadne vetrať a nepreháňať to so šetrením pri vykurovaní bytu. Dostatočná interiérová teplota pomôže k rýchlejšiemu vysušovaniu prípadného kondenzátu.

V boji s plesňami sa nesmie nič zanedbať

Akonáhle sú odstránené príčiny vlhnutia, môže sa začať s definitívnym odstránením plesne. Špecialista na tieto práce je A SERVIS LIPKA, s.r.o., zbaviť sa plesne. Prvým krokom technikov firmy je nanesenie kyslej chémie Unisan na postihnutú plochu. Pokračujú fyzickým odstránením plesne z navlhčeného muriva. Pleseň sa nikdy nesmie zo steny zoškrabovať za sucha, pretože by došlo k rozvíreniu spor do celej miestnosti.

Na ošetrenie omietok sa neodporúča používať dezinfekčný prípravok s obsahom chlóru, pretože ten zvyšuje ich schopnosť viazať vodu. Tieto prípravky nemajú žiadny dlhodobý efekt. Technici A SERVISU používajú zásadne profesionálne LSG – D dezinfekciu, ktorá pôsobí dlhodobo a spoľahlivo. Neobsahuje žiadny chlór. Dôležitým bodom, ktorý sa nesmie za žiadnu cenu vynechať, je likvidácia voľných plesňových spor priemyselným vysávačom. Vysajú sa steny, podlahy a zariadení. LSG – D dezinfekciou sa pretrú horizontálnej plochy.

Po dôkladnom odstránení všetkých zvyškov plesní možno pristúpiť k novej výmaľbe steny, ak je to potrebné. Na úplný záver sa na steny nanesie LSG ochranný náter, ten má za úlohu vytvoriť na stene neviditeľný ochranný film, ktorý zabráni vlhkosti prestupovať dovnútra do steny. Výborné je, že vlhkosť ale môže zo steny unikať von úplne voľne. Akonáhle sa zabráni prístupu vlhkosti, je problém s výskytom plesní vyriešený.

Žádné komentáře

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *